Elma Sirkesi ve Diyabet

ELMA SİRKESİ VE DİYABET

2004 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmada, insülin direnci olan denekler her yemekte 20 gram elma sirkesi, 40 gram su ve 1 çay kaşığı sakkarin içeren bir karışım tüketmişlerdir. Bu karışımı tüketmeyenlere göre postprandial (yemek sonrası) glikozları % 34 daha düşük çıkmıştır.

Son yapılan araştırmalar, yatmadan önce sirke tüketmenin sabah açlık glikoz kan şekerini düşürdüğünü göstermektedir.

1988 yılında Japon araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada %5 asetik asit içeren sirkenin yedi kişide insülin tepkisini azalttığı görülmüştür.

Yapılan çok az sayıda araştırma, yemekten önce alınan sirkenin kan glikozunu %20-33 düşürebileceğini göstermektedir.

Yapılan başka bir çalışmada; elma sirkesinin glisemik indeksi yüksek bir öğün sonrasında kan şekerini düşürdüğü görülmüş, ancak glisemik indeksi düşük bir öğün sonrasında kan şekerinde değişiklik gözlenmemiştir. Sirkenin, diyabet veya insülin direnci durumlarında şeker seviyesine düşürücü değil ayarlayıcı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Çok fazla sirke kullanımı, mideyi tahriş edebilir ve bulantıya neden olabilir. Sirkenin günde 250 mL' den fazla tüketilmesi hipokalemiyle sonuçlanmaktadır.

Hastalar sirke tüketimini günde maksimum 1-2 yemek kaşığı olacak şekilde sınırlandırmalıdır.

Sirke tabletleri de mevcuttur, ancak çok fazla miktarda asetik asit içerebilirler. ‼️‼️Hastalar çok yoğun sirke tabletlerinden kaçınmalıdır. Nötralize edilmemiş, asetik asit konsantrasyonları %20'den fazla olan sirke tabletleri özofagusa zarar verebilir.

Günlük diyetlerine sirke eklemek isteyen hastaların kan glikozu daha sık kontrol edilmeli ve ilaç rejimleri buna göre ayarlanmalıdır. Sirke postprandiyal hiperglisemiyi azaltabilir ve gastrik boşalmayı geciktirebilir. Bu nedenle, preprandiyal, kısa etkili insülin dozu ayarlama gerektirebilir. 

 

Diyetisyen Gamze Yolgeçer

 

22/08/2017