Avokado Yağı

AVOKADO YAĞI

Bir çorba kaşığı avokado yağı, yaklaşık 124 kalori ve 14 gram yağ içermektedir. Bu, önerilen günlük yağ alımının yaklaşık yüzde 21'ini oluşturmaktadır. Yağ yüzdesi yüksek gibi görünse de,14 gramın 9,9 gramı tekli doymamış sağlıklı yağlardan ve 1,9 gramı çoklu doymamış yağlardan gelmektedir. Avokado yağı, kolesterol, trans yağ içermez ve E vitamini bakımından oldukça zengindir.

Hayvanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma, avokado yağının azaltılmış kan basıncı ve kan kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere kalp sağlığına fayda sağladığını göstermektedir.

Avokado yağı ve zeytin yağı, iyi kolesterolü (HD) arttıran en etkili yağlardır.

Avokado yağında bulunan yağ asiti olan oleik asitin vücudumuz için çok sayıda yararı vardır.

Avokado yağının içinde bulunan bir karotenoid olan lutein, göz sağlığı için oldukça yararlıdır ve yaşla ilişkili göz hastalıkları riskini düşürür.

Sebzelere avokado yağı eklemek, karotenoid antioksidanların emilimini 17 katına kadar arttırmaktadır.

Yapılan birden fazla çalışma, avokado ve soya yağının kombinasyonunun osteoartrit semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir.

Avokado yağının içinde bulunan oleik asit, özellikle sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile kombine edildiğinde, kilo vermenize yardımcı olabilir.

Avokado yağı sizi uzun süre tok tutar ve iştahınızı azaltır. 

Avokado yağının içerisindeki vitaminler ve esansiyel yağ asitleri, sindirimi kolaylaştırdığı için yediğiniz diğer gıdalardan daha fazla enerji elde edersiniz, böylece fiziksel aktivitelerde kendinizi yorgun ve bitkin hissetmezsiniz.

Gaz ve şişkinlik şikayetleriniz varsa, yemeklerinize avokado yağı eklemeyi deneyebilirsiniz. Avokado yağının içerisindeki vitaminler, mineraller ve tekli doymamış yağ asitleri, sindirim sisteminin daha verimli bir şekilde işleyebilmesine yardımcı olur ve şikayetlerinizi azaltır.

Diyetisyen Gamze Yolgeçer

05/08/2017